ENDELIG – Ny legeplads åbner meget snart

Legeplads ved ARoS med sandkasser, rutchebaner og klatrevægge
Foto: Børnenes Aarhus

Så kom dagen, som flere af os har ventet på – eller i hvert fald næsten! Lørdag den 1. november åbner den nye legeplads Paris i Musikhusparken, mellem Musikhuset og ARoS. For os børnefamilier er det næsten som en lille julegave, at Aarhus nu har fået en så finurlig og interessant legeplads midt i byen. Vi har været så heldige at få et lille smugkig på legepladsen inden åbningen, og det kan du se mere til herunder.

Et byrum for alle generationer

Musikhusets legeplads Paris med klatrevæg
Foto: Børnenes Aarhus

Både legepladsen og skøjtebanen er realiseret med støtte fra Salling Fondene. Med de nye byrum får aarhusianerne og byens gæster endnu flere muligheder for fællesskab, leg og gode oplevelser på tværs af generationer. Musikhusparken bliver nu et sted, hvor man både kan klatre, rutsje og lege, snakke med kunstneren, eller snøre skøjterne og nyde vinterglæden. Et sted for børn, forældre og alle, der elsker at opleve byen på en ny måde.

Fakta om den nye legeplads i Musikhusparken

Dobbeltrutchebane på den nye legeplads ved ARoS og Musikhuset
Foto: Børnenes Aarhus

Navnet “Paris” er en ordleg. Det handler ikke om byen Paris, men om legens univers, hvor fantasi og opfindsomhed får frit spil. Legepladsen er 1.100 kvadratmeter stor og skabt af kunstneren Thomas Poulsen (FOS). Den er inspireret af byens markante steder – Rådhuset, ARoS og forsamlingshuset – men genfortolket gennem leg. Her kan et klatretårn blive til et bjerg, der skal bestiges, og en sandkasse kan forvandles til et sted, hvor alt er muligt, og hvor barnets indre kunstner kan udfolde sig gennem sandet og omgivelserne.

Legepladsen i musikhusparken byder på:

  • Dobbelt rutsjebane
  • Fem meter højt klatretårn
  • Klatrevæg
  • Petanque
  • Sandkasser

En gemt perle i grønne omgivelser

Legepladsen Paris ved musikhuset
Foto: Børnenes Aarhus

Legepladsen er en lille perle midt i Musikhusparken, hvor børn kan lege, klatre og udfolde deres fantasi, mens de voksne kan nyde fordybelse på bænkene. Vejen ned til legepladsen går gennem en brolagt sti med beplantninger, som med sikkerhed vil blomstre smukt, når forår og sommer dukker op.

Selvom legepladsen ligger mellem ARoS og Musikhuset og derfor kan virke en smule gemt af vejen, er dens finurlige udseende som skabt til at pirre nysgerrigheden. Nogle kunne ønske, den lå foran Musikhuset, hvor den ville træde tydeligere frem som et kunstværk – et modigt valg, som ville have passet godt ind i det “bassinvand”-område, der ligger foran Musikhuset.

Alligevel er der ingen tvivl om, at legepladsen Paris allerede fra åbningen vil blive et sted, hvor leg, fantasi og fællesskab kan blomstre, og hvor både børn og voksne kan tilbringe hyggelige timer sammen. Lørdag den 1. november kl. 10.00 åbner både legepladsen og skøjtebanen, og dermed får Musikhusparken endnu mere liv og aktivitet.